2015. november 10., kedd

Újítsuk fel a megunt karácsonyfa gömböket!

Sokunkban felmerül a gondolat, hogy le kellene cserélni a tavalyi kék,zöld,fehér stb. színeket valami újra, valami divatosra. Megjegyzem ez nálam addig tartott amíg a nagyobbik méretű leányom nem kezdett el díszeket készíteni, bölcsiben, itthon, oviban. Azóta sok színben pompázik a karácsonyfa mert amit Ő készít teljesen mindegy milyen színű szeretem a fán látni :) Na de van pár gömb amit évek óta nézegetek és nem bírok megbarátkozni vele ezek kaptak most új ruhát.

Nem sok mindenre lesz szükségünk hozzá csak egy alapozó festékre ami eltakarja nekünk az előző színt, egy választott színű akril festékre, egy szivacs darabra és ha csillogóra szeretnénk a díszünk akkor fényes lakkra.
Először kiszedtem a gömbök akasztóját majd egy hurkapálcával fejjel lefele beleállítottam egy pohárba, hogy ne kelljen a gömböt fogdosnom, így elkerültem, hogy az ujjlenyomataim is megőrizzem az utókornak :)
A gömböket az alapozó festékkel bepamacsoltam egy szivacs darabbal, erre azért van szükség,hogy ne legyen csíkos. Nálam most két rétegre volt szükség de ha sötét festéket használunk a végén akkor egy réteg is elég lehet.


Teljes száradás után jöhet a festék. Én ezt is szivaccsal pamacsolva vittem fel mert tapasztalatom szerint így kevesebb festék fogy és biztos nem lesz csíkos, szép felületet kapunk. Lakkozás előtt én két díszt még egy kicsit feldobtam szalvéta technikával, de írhatunk, rajzolhatunk rá, beszórhatjuk csillámporral, kinek mi tetszik.

Ha megszáradtak a művek jöhet a lakkozás. Több okból is jó dolog, egyrészt szépen fog csillogni a díszünk, másrészt védjük a festéket, mintát a kopásoktól. Ha valaki nem szeretné csilli villire mert mondjuk matt festéket választott lehet kapni matt befejező lakkot is ami szépen megvédi a festést a kopásoktól. Ha a száradási időt nem számoljuk egy gömb kb. 5perc alatt kész van.
Így néznek ki a most már kedven gömbök :)



Mindenképp megéri belevágni mert 1000-1500 ft-ból egy doboznyi gömböt újjá varázsolhatunk. Akár minden évben új színben tündökölhet a karácsonyfa :)

2015. október 29., csütörtök

Frissítsük a konyhát 1.rész

Írtam már, hogy szeretek újrahasznosítani. Most épp azt vettem a fejembe, hogy a konyhában található pár tárgy fog új külsőt kapni hátha a kedvem is jobb lesz az új látványtól.
Egy régi tálcára esett először a választás ami a szekrény tetején porosodott régóta. Ez egy fonott oldalú parafa aljú tálca aminek a belseje viaszos vászonnal volt borítva. A viaszos vásznat könnyedén eltávolítottam picit megcsiszoltam, hogy majd könnyebben tapadjon a festék rajt. Nem volt sok mindenre szükség csak akril festékre, egy szalvétára, decoupage ragasztó lakkra és matt befejező lakkra. Először az egész tálcát lekentem krém színű akril festékkel az oldalát 3x a közepét elég volt 2x. Nem mondom, hogy gyorsan ment mert elég nehezen akart minden kis lyukba bekerülni a festék de sikerrel jártam. Majd teljes száradás után a kiválasztott szalvétám belesimítottam a tálca közepébe és a szélén párszor erőteljesen végighúztam az ujjam így mikor kivettem a szalvétát a kör szépen meglátszott rajt és körbe tudtam vágni. Lehúztam a szalvéta felső rétegét. A tálcám belsejét lekentem a decoupage ragasztóval és óvatosan beleraktam a szalvétát majd felülről a közepéről indulva kifele kisimítottam a levegőt alóla és szép sima felületet kaptam. Ha elsőre nem sikerül senki kedvét ne vegye el mert ki kell tapasztalni mennyi ragasztóval dolgozzunk milyen irányba simítsuk a szalvétát stb. Nekem is sokszor elszakadt, gyűrődött de sok gyakorlás után menni fog szépen. Száradás után az egész tálcámat lekentem matt lakkal így vízálló és szépen tisztítható. Ilyen volt ilyen lett :)

2015. október 28., szerda

A nagy transzfer teszt


Régóta kacérkodtam a gondolattal, hogy kipróbálom a transzferálást de merész vállalkozásnak tűnt :) Belevágtam mégis. Rengeteget olvasgattam a témában, videókat néztem és csak még jobban össze zavarodtam. Úgy tűnik nincs tökéletes recept, kinek ez válik be kinek az.
Jelenlegi ismereteim szerint - nyugodtan javítson ki aki tud még többről- otthoni megoldásként 3 féle eljárás működik otthoni környezetben, abból az egyik több fele ágazik.
Egyik - amit már régebben próbáltam de nem tetszik- egy ragasztó szerű anyag használata amivel bekenjük az előzőleg lézer nyomtatóval tükrözve kinyomtatott képünket majd a felületet is amire transzferálni szeretnénk, ráhelyezzük a papírt, a levegőt óvatosan kinyomjuk, a felesleges ragasztót letöröljük és hagyjuk száradni jóóóó sokat. (1 éjszaka mondjuk) Ragasztó anyag többféle létezik, Amit én próbáltam az a Transfer Gel nevű ha jól tudom olasz gyártmányú termék, de olvastam már foto transzfer ragasztóról és olyanról is aki decoupage ragasztóval ért el sikereket.
De térjünk vissza a megszáradt ragasztós képünkhöz. Nedves szivaccsal óvatosan beáztatjuk a papírt és szépen ledörzsöljük. Elméletileg a szövegünk, képünk szépen ott marad a papír meg lejön. Már akinek sikerül mert nekem a tökéletestől nagyon messze volt. Probléma amivel én találkoztam az az, hogy vagy a papír marad ott és fehérlik vagy ha tovább dörzsölöm a minta is jön vele. Láttam már gyönyörű munkákat amik ezzel a technikával készültek tehát bizonyítottan működik de mivel engem megőrjített a hosszú várakozás amíg száradt és türelmem sem volt dörzsölgetni ezért nem mélyedtem bele jobban, hogy tökéletesre fejlesszem. Ezen a teszt falapon ezzel a technikával készült próbámat látjátok.
Második opció a folyadékkal transzferálás és erre írtam, hogy több fele ágazik mert használhatunk olajat illetve a Pentart által forgalmazott Transfer Solution nevezetű folyadékot. Az olajak közül legtöbben a gyógyszertári citromolajat dicsérik de elméletileg bármilyen tiszta illóolajjal működik. Ennél a technikánál a szintén lézernyomtatóval tükrözve kinyomtatott szövegünket képünket mintával lefele ragasztó szalaggal a széleit odafogatva rögzítjük a felületre majd egy fültisztító pálcika segítségével átitatjuk a papírt ezután óvatosan egy spatulával vagy kanállal nyomást kifejtve átdörzsöljük a felületet. A papírról a festék leoldódik és a felületre kerül. A mennyiséget viszont ki kell tapasztalni. Mind a citrus olajjal mind a transfer solutionnal jártam, úgy hogy sok folyadékot raktam és elfolyt a szövegem. Először a citrus-t próbáltam egy foltos body-n :D Ime az eredmény (a bordó folt már a body-n volt :D )
Nem fogom a lányom házi áldás feliratú pólóba járatni de ez volt nyomtatva :D Szépen olvashatóan átment a szöveg. Az így transzferált mintát ha átvasaljuk mégpedig úgy hogy egy sütőpapírt rárakunk és szépen átmegyünk rajt vasalóval akkor mosható is lesz. Hogy mennyire tartós az még tesztelés alatt, be fogok számolni róla.
A feljebb látható pillangós képen viszont már transfer solution-t használtam, gyönyörűen átment a sweet home felirat. Ahogy a natúr és festett fa teszt alanyomra is. Itt látható a túl sok folyadék használata is egy paca formájában ugyanis elfolyt a szöveg. Utána már működött szépen ahogy csökkentettem a mennyiséget.

Ezek után a próbák után a Transfer Solution- nel már simán bele mertem vágni egy ajándék készítésbe. Nem árulom el kinek, majd rájön ha megkapja :D Még díszítésre vár de így is látszik milyen szépen átment a szöveg
Ez lesz az én technikám úgy érzem :)
Harmadik lehetőség azoknak jó opció akinek tintasugaras nyomtatója van, ez az úgynevezett "bugyis" módszer. Na ez az amit nem próbáltam csak hallomásból beszélek róla mint létező opcióról. A szintén tükrözött mintát nem papírra hanem egy irat tartó fóliára nyomtatjuk és fejjel lefele rárakjuk a felületre és spatulával vagy valamivel egyszerűen átsimítjuk. Ha textilről beszélünk a minta vasalással a fent leírt módon rögzíthető, tartósságáról szintén nem tudok beszámolni, és ennél pontosabban a kivitelezéséről sem de bizonyítottan működik.
Összefoglalva nálam nyert a Pentart terméke de ez csak személyes vélemény! Próbálkozzatok, kísérletezzetek melyik a hozzátok közelebb álló verzió :)


Làbjegyzet: Időközben egy kedves csoporttàrs észrevette amit én többszöri olvasàsra sem, hogy hibàs a szöveg a képen. Mentségemre szóljon,hogy kisebbik gyermekemnek köszönhetően hajnalban keltem és a képet kb. fél 5-kor szerkesztettem. Ez is bizonyìtja,hogy én szerkesztettem :D 

2015. október 18., vasárnap

A befőttes üvegek új élete

Szeretek újrahasznosìtani. Szerintem csodàs mikor egy, már nem hasznàlt semmire sem jó tàrgyat újragondolunk és hasznos szép tàrgyat kapunk.
Neki estem a befőttes üvegeknek és mikor belekezdtem jöttek az újabb és újabb ötletek.  

A csomag kötözős volt az első, több ilyesmit is làttam màr az elkészìtése végtelenül egyszerű. Ha nem akarjuk,hogy az üveg szàja szìnes legyen csak ragasztóra és csomag kötözőre lesz szükségünk. Azt màr ìrtam egyszer, hogy én Pentart hobby ragasztót hasznàlok. Hàtrànya,hogy lassan szàrad előnye,hogy tégelyes lévén ecsettel nagyobb felületet is könnyen gyorsan lekenhetünk. Az ecsetből is könnyű kimosni. Àra 700ft körül mozog.

Szóval ragasztóval lekentem az üveget és szorosan ràtekertem a kötözőt. Nagyobb üvegnél 5-10 perc alatt elkészül tehàt tényleg nem nagy kihìvàs :) 

Ha szìnesre szeretnénk az üveg szàjàt sem sokkal nehezebb a dolgunk csak kicsit többféle anyagra lesz szükségünk. Festés előtt az üveg szàjàt érdemes lealapozni ha szeretnénk, hogy tartós legyen, ha kihagyjuk szinte biztos, hogy a festékünk lepattog. Szintén Pentart màrkájút hasznàlok.

Üveget,fémet, müanyagot ecsettel nem célszerű festeni mert az eredmény csìkos lesz. Jobban jàrunk ha szivaccsal pamacsolva visszük fel az anyagot ìgy szép felületet kapunk. Nem kell hozzà semmi spéci szivacs, mosogató szivacs(új) is megfelel. Az alapozót pamacsolva felvisszük a felületre majd szàradàs utàn, amit hajszàrítóval gyorsìthatunk, szintén pamacsolva felvisszük a z akril festéket. Ha tényleg tartós tàrgyat szeretnénk szàradàs utàn még lekenhetjük fényes vagy matt lakkal. Az 5 üvegből 3 ezzel a technikàval készült. Ha szeretnénk valamilyen mintàt az üvegünkre akkor alapozàs előtt maszkoló szalaggal leragasztjuk amit majd a festés utàn leszedünk ìgy üresen marad a felület ahogy làtható a keresztem az üvegen. Az 5. üveg decoupage technikàval készűl ami szintén nem nehéz csak szalvétàra és decoupage ragasztóra lesz szükség. Az üveg szàját szintén alapoztam majd szàradàs utàn a többi felületet decoupage ragasztóval lekentem a méretre vàgott szalvéta felső rétegét szakaszonként ràsimìtottam és ecsettel óvatosan felülről is àtkentem hogy a levegő buborékokat kisimìtsam a szalvéta alól. Szàradàs utàn egy tartós vìzhatlan felületet kapunk. Az üveg szàjàt később arany akril festékkel pamacsoltam. Ìgy született a befőttes üvegekből vàza,mécses, tartó, ceruza tartó :)

2015. október 10., szombat

Toboz koszorú

Közeleg a Mindenszentek. Számomra nagyon szomorú nap, sajnos elég sok koszorút kell vinnem a temetőbe :( Minden évben igyekszem saját kezűleg elkészíteni mert a sajátnak mása nincs. Idén próbálkoztam először a toboz alappal most ezt osztom meg veletek.
Toboz akad úton útfélen, ezen kívül még drótra és egy csipőfogóra lesz szükségünk.
Próbáljunk közel azonos méretű tobozokat választani,hogy majd később biztos alapokon álljon a koszorúnk. Én két különböző méretet választottam mert egy fordított belső kört is szerettem volna ami majd tartja a mécsesemet.
 Nekem volt most itthon használható drótom ezért nem vettem újat de ha vásárolnom kellett volna biztos,hogy vékonyabbat veszek mert ezt (egyik képen látszik) nem volt olyan egyszerű szorosra meghúzni.
Először az első tobozunkon a közepe táján tekerjük szorosan kétszer körbe a drótot, hogy szorosan rögzüljön így később könnyebben tudjuk meghúzni, hozzárögzíteni a többieket. Mellérakjuk a következő tobozt és hátulról előre körülbelül ugyan abban a magasságban behúzzuk a drótunkat a lehető legmélyebbre. Valamennyire a képen látszik, hogy tulajdonképpen minden tobozon körbe vezetjük a drótot így rögzítve egyiket a másikhoz. Addig folytatjuk míg el nem érjük a kívánt koszorú átmérőt.
 Minél szorosabbra mélyebbre húzzuk be a drótot annál stabilabb lesz a végén a koszorúnk. Az ne zavarjon senkit , ha a drót kilátszik mert később a díszítéssel szépen el lehet tüntetni. Ugyanezzel a technikával álltam neki a kisebb tobozoknak is amiket később fejjel lefele, belülre rögzítettem az első nagyobb koszorúmhoz.

Mint írtam előbb én mécsest tervezek a közepébe rakni ezért hungarocellt raktam alulra azzal a céllal, hogy majd ezen szépen megáll a mécses tartóm és szükség esetén díszítéskor a zöldet is bele tudom szurkálni. A kisebb belső köröm nagyobbhoz történő rögzítésekor raktam be a hungarocellt és alulról egyszerűen átdrótoztam és ezzel sikerült egy stabil masszív koszorút kapnom.

A díszítésre még nem került sor mert frissen szeretném majd elkészíteni. De annyit elöljáróban elárulok, hogy csak terméseket és a természetben fellelhető dolgokat fogok használni illetve a mécses tartó újrahasznosított befőttes üveg lesz . Tervben van a levél gyűjtés majd abból virág készítés, bogyók, zöldek gyűjtése. Erről majd a következő alkalommal beszámolok. Addig is mutatóba egy kép a tervben lévő levél virágról :)

Bogyó és babóca az oviban



Az úgy történt, hogy az én első szülöttem mindenre rá tud engem venni. Látja, hogy sokat festek, barkácsolok és előállt azzal az ötlettel, hogy az oviba is készítsek valamit a falra. Hát jó legyen. Persze Ő hercegnőket akart, mi mást, de gondoltam a fiúk ezt annyira nem fogják díjazni ezért esett a választás Bogyó és Babócára. (Nina szerint Bogyóca nemes egyszerűséggel ) De, hogy bonyolítsam a saját dolgom kitaláltam,hogy 4 évszakos képek lesznek. A tavasz és a nyár már pár hete beköltözött az oviba most az ősz  készítését osztom meg veletek.
Mivel nem kaptam akkora méretű táblát amekkora az első kettő volt de volt itthon két elrontott táblám ezért egy kicsit újrahasznosítottam. A tábla hátulját szépen lefestettem sötét kékkel ami nagyszerűen eltakarta a régi rontott dekupázsolást így a másik oldalra kezdődhetett a munka.
Tegye fel a kezét aki nem tud rajzolni! Én nem de annyira nem, hogy az "Anya rajzolj kutyát!" olyan balul szokott elsülni,hogy a végén közlik velem ez egy nyuszi... hát köszi, nem megy na ez van :D
De mindenre van megoldás :) Nekem találták ki a másoló papírt. Aki nem ismeri így néz ki :
Nagyon egyszerűen működik (nyilván mindenki kitalálja de azért leírom) Az összefirkálásra ítélt mesekönyvbe beleraktam a rajzolni kívánt kép alá, a másoló papír alé pedig az előzőleg fehérrel alapozott fa táblámat és szépen átrajzoltam minden egyes vonalacskát a képen, így került Bogyó és Babóca a táblára.


 A festéshez akril festéket használtam mert van itthon sok féle de víz festékkel, temperával is nyugodtan neki lehet állni. Ha vastagon kevés vízzel használjuk ugyan olyan szép erős színeket kapunk. 2-es ecsettel álltam neki de nagynak bizonyult, a 00-ás lett a megfelelő az apró kis darabkák kifestéséhez.
Mikor elkészültem a festéssel fekete alkoholos filccel kontúroztam, így szépen el lehet tüntetni a festési hibákat és kiemelni a figurákat. Bátran álljatok neki, aki színezni szeret szinte bármit megvalósíthat :) 




2015. szeptember 30., szerda

Őszi ajtódísz gumidekorból

Kongott az ajtónk az ürességtől gondoltam valamivel fel kellene dobni. Dekor gumira esett a választás mert olcsó,könnyen vágható és viszonylag gyorsan lehet vele dolgozni. Igaz jelenlegi helyzetben nálunk a gyors az 3 napot jelentett de ez ne riasszon el senkit mert egy valamivel több szabadidővel rendelkező egyén pár óra alatt összedobja. Jó móka nagyobb gyerkőccel is aki tud már bánni az ollóval, választhatunk egyszerűbb sablonokat és nekiállíthatjuk a csemetét,hogy dolgozzon a kezünk alá. Az én lányom pl. nagyon szereti az ilyen feladatokat,bár ez most nem neki való munka volt :)
Szükség lesz dekor gumira több színben, hobby ragasztóra (én Pentart-ot használok), alkoholos filcre, ollóra és, vagy egy ügyes kézre vagy sablonokra.
Ha akad egy körzőnk otthon könnyű dolgunk van az alap megrajzolásakor,nekem nem volt ezért töltöttem le egy sablont amit kinyomtattam és körbevágtam. Az én alapom külső átmérője 17cm a belső pedig 11cm-re sikerült. Ezután következik a kicsit pepecselősebb munka. A fent említett méretű körhöz 8db levélre volt szükségem,hogy körbeérje a körömet. A levél erezetét alkoholos filccel rajzoltam be ahogy később a bagoly szemét is de erre majd visszatérünk. Szóval van egy alapunk és 8db levelünk mielőtt tetszés szerint ráragasztgatnánk a keretre átszúrjuk a keretet befűzünk egy szalagot ha majd akasztani akarjuk. Így szépen eltüntethető majd a lyuk a levelekkel. Ha nincs akasztónk akkor kétoldalú ragasztóval tudjuk majd rögzíteni.

Kicsit térjünk vissza a sablonokhoz. Ha van nyomtatónk könnyű dolgunk van mert ezer féle sablon letölthető,menthető nyomtatható. Ha nincs vagy kifogy a patron ,mint nálam a munka kezdetén akkor sincs veszve semmi. Szedhetünk bármilyen levelet amit körbe lehet rajzolni, de ha esik az eső vagy lusták vagyunk kimenni akkor is van megoldás. Fogjunk egy fehér lapot tegyük a monitorra és szépen rajzoljuk át. Kőkorszaki dolog de beválik :)
Ha kész vagyunk a koszorúnkkal jöhet a bagoly vagy kinek mi tetszik, tök,szőlő stb.
Dekor gumi figuráknál a hozzáértők azt ajánlják,hogy egy sablonra dolgozzunk, könnyebb összeilleszteni a részeket ha valamire ragasztjuk rá és nem egymáshoz próbáljuk illesztgetni. Bármilyen mintát választhatunk nálam bagoly mánia van és szerintem illik is az őszhöz. (Ha valaki szeretné scannelem a sablonomat és szívesen átküldöm.) Szóval meg van a formánk amit szeretnénk megcsinálni letöltve rajzolva stb, darabokra vágjuk a papírt különböző színű  dekorgumikra rárajzoljuk kivágjuk majd az előzőleg szintén kivágott alapra ráragasztgatjuk.

Úgy döntöttem még pár kisebb levéllel feldobom a díszem alját ezért még 3 kisebb levélkét kivágtam és a baglyocska előtt a "koszorúra" rögzítettem utána mehetett rá a bagyoly és már kész is a baglyos őszi ajtódíszünk :)



2015. szeptember 27., vasárnap

A kezdetek

1 nappal az oldal indulása után útjára indítom a blogot is. Célja az lesz,hogy az általam készített dolgok munkamenetét kicsit részletesebben dokumentálva le tudjam írni.
Egy kicsit a kezdetekről. 1 évvel ezelőtt kézzel készített karácsonyi ajándék ötletek után kutattam akkor futottam bele a decoupage technikába. Bébiételes üvegekkel próbálkoztam először. Megfogott,hogy mennyire egyszerű mégis milyen szép dolgokat lehet készíteni, első készítésre szerelem volt. A karácsony ajándékok elkészültek, nagy sikert arattak és akkor tudtam,hogy ezt én most már abba nem hagyom. Egyre bővült az elkészült tárgyak listája. Azóta próbálkoztam még a transzfer technikával, táblára festéssel, és igazából a napjaim része lett a kreativitás. :)