2017. október 12., csütörtök

Hűtőmágnes Karácsonyra Transzfertechnikával



Régóta ígérgetem, hogy alaposan lépésről lépésre leírom, hogy a kezdők is bele merjenek vágni, hogyan is kell egy képet átvinni jelen esetben fára. Később üveggel, textillel, egyéb anyagokkal is foglalkozni fogunk.
Előre jelzem hosszú leszek, mert szeretném ha átlátnátok, mik azok a tényezők amik befolyásolják, hogy a transzferünk tényleg sikeres legyen.
Ebben a bejegyzésben a ragasztásos transzferről fogok írni.

Rengeteg videó kering erről a technikáról a Youtube-on és végtelenül egyszerűnek tűnik. Hipp-hopp felragaszt egy papírt a fára ledörzsölni és kész a képünk. A technika valóban így működik és van akinek megfelel a célnak az eredmény, kép fenn van a fán és kész. Viszont ha szeretnénk, hogy az elkészült darab tényleg egy minőségi munka legyen akkor kicsit alaposabbnak kell lennünk.

Amire szükségünk lesz :

-falap
-akril festék
-decoupage ragasztó
-lézeres nyomtatóval tükrözve sima nyomtató papírra nyomtatott kép
-ecset
-mágnes
Ha tökéletességre szeretnénk törekedni és nem szeretnénk utómunkát akkora falapot válasszunk amekkora a nyomtatott képünk. Ugyanis száradás és dörzsölés után akármennyire is sikerült ügyesen visszaszedni a papírt a ragasztó anyagunk egy kb. 1mm-es szélt képez a képünk körül. Ez sem világvége állapot, szépen el lehet tüntetni de plusz munkával jár. De ne is ugorjunk ennyire előre, erről majd egy másik bejegyzésben beszélünk.

Amit tudni kell még a transzferről jobban mondva inkább a nyomtatásról, hogy a piacon lévő legtöbb nyomtató fehéret nem nyomtat. Tehát ha szeretnénk, hogy a képen lévő fehér részek fehérek legyenek akkor első lépés, hogy akril festékkel fessük le a falapunkat fehérre. Én most fehér és nyers falappal is elkészítettem, hogy lássátok a különbséget. A festék nem csak a színt adja meg a képünk alatt de lezárja a fát is, nem hagyja, hogy később a ragasztót a fa magába szívja, tehát jobban tud tapadni. Ezért ha a nyers fa alapot választottuk festék helyett decoupage ragasztóval kenjük le a képet, amit hagyjunk megszáradni, így itt is lesz egy rétegünk ami megakadályozza, hogy később a ragasztó beszívódjon. 

Ha megszáradt a festékünk, illetve az első ragasztó réteg akkor jöhet a következő lépés. Itt viszonylag gyorsan kell dolgoznunk, mert előzőektől ellentétben itt már el kell kerülnünk, hogy megszáradjon a ragasztó. Lekenjük először a falapot nem vékonyan de nem is túl vastagon a decoupage ragasztóval ha ezzel megvagyunk ugyanezt tesszük a képünkkel is majd a papírt képpel lefelé a fára fordítjuk. 


Ahogy a következő képen látható, a papír alatt levegő buborékok keletkeznek amiket ki kell nyomkodnunk.

Induljunk a kép közepétől kifele és az ujjunkkal kifele simogassuk ki a buborékokat. Ez a lépés azért nagyon fontos, mert ahol levegő marad ott a képünk nem tapad megfelelően a fához, és dörzsölésnél a kép fel fog jönni. Ha ezzel kész vagyunk, minden bubit kinyomkodtunk akkor tegyük félre a lapot száradni, ha biztosra akarunk menni legalább egy éjszakára.


Ha megszáradt a falapunk, jön a legmacerásabb rész :D Fogunk egy szivacsot benedvesítjük és feláztatjuk vele a papír felső rétegét és elkezdjük óvatosan dörzsölni. Ne tocsogjon a szivacs a vízben, éppen csak vizes legyen.  A cél az, hogy a ragasztóba ragadt tinta a fán maradjon, viszont a papírtól megszabaduljunk. 
A legjobb ha rétegenként haladunk így kisebb az esélye, hogy beledörzsölünk a képünkbe. Én mindig szivaccsal kezdem, majd ha már 1-2 réteget ledörzsöltem az ujjammal folytatom a dörzsizést. 


Ahogy dörzsöljük időnként hagyhatjuk megszáradni, így lehet látni mennyi papír van még a képen. Ahogy a lenti képen is látjátok a papír kifehéredik. Ilyenkor újra  pici vizezés, és dörzsi tovább.
Ezen a ponton már látszik, hogy mi is a különbség a fehérre festett és a nyers alap között. Teljesen más hatású képet kapunk.


Ha már úgy látod, hogy helyenként a tinta is elkezd kopni de még papír van a képen akkor be lehet vetni egy praktikát. Személyes vélemény, hogy vazelin a legjobb de étolajat is nyugodtan használhatunk. Nagyon vékony rétegben de tényleg nagyon vékonyan épp csak beolajozva az ujjunkat átkenjük a képet. A zsíros/olajos anyag beáztatja a maradék fehér szöszöket, ezek magukba szívják a zsíros anyagot és nem fog kifehéredni. Ez nem jelent gondot a későbbi lakkozásnál, nem kell aggódni a lakk szépen megtapad. 


Gyakori probléma (nálam is) hogy amikor a buborékokat nyomkodom a szélekről kinyomom a ragasztót is, itt nem tapad meg rendesen a kép és dörzsöléskor lejön. Ezt szépen el tudjuk tüntetni akril festékkel, ami nem csak a hibákat tünteti el, de ad egy keretet is a képnek. Ezt a festést én minden termékemnél használom, szerintem kifejezetten jól áll a képnek.




Ha ezzel is megvagyunk már nincs más dolgunk mint lakkozni. Nem kell hozzá külön lakk, a decoupage ragasztónkat egy picit hígítva használhatjuk lakként. Nem tudom ezt pontosan meghatározni körülbelül 1/3-ad víz 2/3-ad ragasztó arányban. Két rétegben lakkozzuk, ha megszáradt felragasztjuk a hátuljára a mágnest és kész is vagyunk.


Összeállítottam egy próba csomagot, ha szeretnéd kipróbálni a technikát és egyben készítenél ajándékba pár hűtőmágnest karácsonyra nagyobb beruházás nélkül ezt a csomagot megvásárolhatod. A csomag csak a facebook csoportba lesz elérhető. De akkor is szívesen látlak ha megmutatnád Te mit készítettél vagy csak beszélgetni szeretnél a témáról. :)


Ha nem szeretnél lemaradni a többi transzferes leírásról iratkozz fel a hírlevélre:







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése